الصناديق والاطارات

Arıcılığın temel araç ve gereçlerinden olan kovan ve kovan çerçeveleri, arı ve arı kolonilerine ev sahipliği yapar. Arıların yaşamlarını sürdürdüğü ve bal ürettikleri kovan ve çerçeveler bir arıcının da ekmek teknesi sayılabilir.

Arı yuvası olan kovanlar, eskiden kara kovan denilen oyma kütük malzemeden yapılırlardı. Günümüzde ahşap kovanlar daha yaygın olsa da kara kovan günümüzde hala kullanılmaktadır.

 

Günümüzde, standart arı kovanları arıcının kolaylıkla kontrol edebileceği ve bakım yapabileceği malzemelerden üretilir. Kovanın üst kısmında kapak, içerisinde peteklerin takıldığı çerçeveler bulunur. Arılar bu peteklerin üzerinde, yani çerçevelerin içerisinde yaşarlar. Bir arıcının günlük görevi ise bu çerçeveleri kontrol etmek ve kolonilerin ihtiyaçlarını karşılamaktır.

Kovanlar kendi içerisinde çeşitlere ayrılır. İstanbul Petek Arıcılık Evi kara kovan, ahşap tabanlı kovan, plastik tabanlı kovan, ruşet kovan ve strafor kovan olmak üzere sizlere beş çeşit kovan tipi, ve kendi içerisinde de farklı çeşitlere ayrılan arı kovanlarını sunar. Kovanların yanı sıra, İstanbul Petek Arıcılık Evi, kovan kapağı, kovan kasnağı, kovan içi çerçeve ve çerçeve çeşitlerini de sizlere sunar. İstanbul Petek Arıcılık Evi kovanları ve çerçeveleri kaliteli kereste ve galvaniz sac vidalardan üretilir. Plastik kovan tabanı ve kapakları da son derece kaliteli plastikten üretilmişlerdir. Kovan çerçeveleri seleksiyon, plastik, demonte, çakılmış, telli ve geçmeli modeller olarak çeşitlenir.